AKTUALITY

---


14. listopadu 2018


MLHA NA CESTÁCH - jak jezdit správně se zapnutými mlhovkami?


Podzim znamená pro motoristy nejen kratší dny, ale i vlhko a spadané listí na vozovce a především časté mlhy. Jízda v mlze je náročná a daleko nebezpečnější než letní cestování. Mlha přináší řidičům mnohé problémy, které však nejsou nepřekonatelné.
Zákon číslo 361/2000 o provozu na pozemních komunikacích stanoví, že přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy. Rozdíl mezi používáním předních a zadních mlhovek je tedy patrný – přední použít "smí", zadní "musí". 
Rozsvícení světel do mlhy je omezeno na mimořádné rozhledové poměry. Povinné užití zadní červené mlhovky za nepříznivých podmínek je logické, činí vozidlo viditelnějším. 
Rozsvícení zadní červené mlhovky za mlhy, sněžení nebo hustého deště je povinné obdobně jako rozsvícení ostatních stanovených světel. Problémem však je posoudit, kdy déšť je hustý, anebo zda již jde opravdu o mlhu a ne jen o nějaký mlžný opar, případně zda poletující sněhové vločky je již možné považovat za sněžení. Určitým vodítkem pro rozhodnutí, zda zadní mlhová světla zapnout, by měla být viditelnost zadních koncových světel vpředu jedoucího vozidla. 
Z hlediska bezpečnosti silničního provozu je nežádoucí zadní mlhová světla rozsvítit předčasně nebo je nechat svítit zbytečně, zlepší-li se povětrnostní podmínky. Zadní mlhová světla totiž mohou vzadu jedoucího řidiče oslňovat. 
Pokud jde o zapojení jednotlivých světel, rozsvícení zadní červené mlhovky musí být možné jedině tehdy, svítí-li potkávací nebo dálková světla, popřípadě i přední mlhovky. Současně musí být zajištěno, aby se zadní mlhovka dala zapnout nebo vypnout samostatným vypínačem. Rovněž musí být v zorném poli řidiče oranžové kontrolní světlo, které ho informuje o rozsvícení zadní mlhovky. 
V neposlední řadě musí být přední i zadní mlhovky schváleného typu.
Rozsvícená mlhová světla zvýrazňují přítomnost vozidla ve snížené viditelnosti v provozu a zajišťují jeho včasné rozpoznání ostatními účastníky silničního provozu. Neosvětlené vozidlo v řadě aut s rozsvícenými mlhovými světly je například prakticky neviditelné.

 

Zdroj: Policie.cz

 

---


6. listopadu 2018

 

Milí řidiči, víte kolik máte bodů? Že nevíte?
Teď to funguje tak, že přijdete na městský či obecní úřad, případně na Czech Point a požádáte o výpis z evidenční karty řidiče nebo o výpis z registru o záznamech v bodovém hodnocení. 
Ať tak nebo tak - tato služba je zpoplatněna. Ale od nového roku by mělo být všechno jinak. 

 

Více se dozvíte v tomto článku.
 

---


5. listopadu 2018

 

Již jste to slyšeli? ODTAHY VOZIDEL SI CHCE ŘESIT STÁT SÁM. Co si o tom myslíte? 

Více se dozvíte v článku.

---

29. října 2018

Patříte mezi ty, kteří s přezouváním pneumatik čekají až na první sníh? Ale to potom hodně riskujete, jelikož letní pneumatiky ztrácejí své účinné vlastnosti už kolem 7-8 °C (myšleno nad nulou 😀) z důvodu přirozeného tuhnutí jejich směsi. Nebezpečí vám tak může hrozit již během nočních nebo ranních hodin, kdy teplota klesne pod tuto hranicic. S přezutím pneumatik byste tedy rozhodně neměli váhat až na první mrazy či zákonnou povinnost.


Tak co, máte již přezuto? 

 

---


22. října 2018

 

Zima se blíží a s ní je i zvýšená poptávka po NEMRZNOUCÍ KAPALINĚ do odstřikovačů. Víte, jakou si vybrat? Víte, jaká je reálná teplota při jízdě po dálnici v rychlosti 130 km/h?


Více se dozvíte ve článku ZDE.
 

---


17. října 2018

 

Již se to blíží... zimní počasí a s tím spojená výměna pneumatik. A jak to máte s pneumatikami Vy?

 

CO ŘÍKÁ ZÁKON?
Zákon ukládá povinnost mít na motorovém vozidlu kategorie M nebo N obuté zimní pneumatiky pokud:

 

1. Je mezi 1. listopadem a 31. březnem
... a zároveň ...
2. na pozemní komunikaci se nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

 

A CO TO VLASTNĚ ZNAMENÁ?
Předně to znamená to, že není bezpodmínečně nutné mít zimní pneumatiky v období od listopadu do dubna. Pokud neplánujete vyjíždět, jestliže je venku souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, zimní pneumatiky mít nemusíte. Avšak pokud venku takové podmínky panují nebo se dají alespoň předvídat, nemůžete vyjet, pokud nemáte přezuto. Vše tedy záleží na vašem uvážení... Dávejte si však pozor na značku ZIMNÍ VÝBAVA, která na vybraných úsecích zavádí bezpodmínečnou povinnost zimních pneu. 

 

---


15. října 2018

 

LÉKÁRNIČKA A POVINNÁ VÝBAVA - OD 1. 10. 2018 autolékárnička obsahuje jen sedm položek oproti dřívějším deseti a už jí nebude nutné měnit kvůli expiraci. Povinná výbava vozidla je bez náhradních žárovek a pojistek. 

 

---


12. října 2018

 

„PRAVIDLO ZIPU“ a nejhorší omyly a mýty o něm - jak jste na tom Vy? 

Více se dozvíte v tomto článku.

 

---


10. října 2018


TECHNICKÁ SILNIČNÍ KONTROLA - víte, co se po Vás může chtít? A kdo to může chtít? Více čtěte ve článku níže. 

Více se dozvíte v tomto článku.

 

---


9. října 2018

 

Od 1. 10. 2018 došlo ke změně kontrol u kategorie L - motocykl bez omezení. První prohlídka na STK při zakoupení nového stroje následuje až po 6 letech.


Další každá prohlídka na STK následuje po 4 letech. 
 

---


8. října 2018

 


Od 1. 10. 2018 vstoupila v platnost novela zákona č. 56/2001 Sb. - zákon č. 193/2018 Sb. A nová vyhláška pro provádění technických prohlídek a měření emisí č. 211/2018 Sb., která nahradila vyhlášku č. 302/2001 Sb. Tyto nové legislativní předpisy mění zásadním způsobem doposud zavedený systém STK v ČR.


A například se Ochranná nálepka na emisní protokol již nevylepuje. 

 

---

24. září 2018


Jezdíte do zahraničí a občas se Vám na čerpací stanici stane, že nevíte, který stojan pro tankování použít? Tak právě Vám by měly pomoci sjednocené Palivové identifikační štítky v rámci EU, které budou v platnosti od 18. 10. 2018. 
Kterých aut se to týká?

 

Více si přečtete v článku.

 

---

2. září 2018


Rozeznáváme čtyři typy lékárniček podle druhu motorového vozidla. Ale nejrozšířenější lékárničkou jsou ty pro osobní automobily.
A co musí obsahovat?
Obvaz hotový s 1 polštářkem (šíře nejméně 8 cm, savost nejméně 800 g/m2) – 3 ks
Obvaz hotový s 2 polštářky (šíře nejméně 8 cm, savost nejméně 800 g/m2) – 3 ks
Šátek trojcípý (z netkaného) textilu (délka stran nejméně 960 × 1360 × 960 mm) – 2 ks
Náplast hladká cívka (velikost 2,5 cm × 5 m, minimální lepivost 7 N/25 mm) – 1 ks
Náplast s polštářkem (velikost 8 cm × 4 cm, minimální lepivost 2,5 N/cm) – 6 ks
Obinadlo škrticí pryžové (60 × 1250 mm) – 1 ks
Rouška plastová (20 × 20 cm, tloušťka 0,05 mm) – 1 ks
Rukavice pryžové (latexové) chirurgické v obalu – 1 ks
Nůžky zahnuté (se sklonem) v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty – délka minimálně 14 cm – 1 ks
Isotermická fólie o rozměrech nejméně 200 × 140 cm – 1 ks
Máte to v pořádku? 

 

---

1. září 2018


Déšť a podvečerní šero je pro řidiče nejhorší kombinace. Dodržování správné rychlosti, či přizpůsobení jízdy daným podmínkám je velmi důležité. Avšak i chodci by měli být vidět. Proto nezapomínejte na reflexní prvky, které mohou zachránit život!!! 

 

---

25. srpna 2018


Ministerstvo dopravy sjednotilo pravidla. Víte, jak se jezdí správně?

Více najdete v článku.

---

17. května 2018


Sice se nám dny krásně prodlužují a noci zkracují, ale nezapomínejte na celoroční denní svícení. Bez zapnutých světel můžete být pokutováni.